PROMINENT KAPULU

 

 Freedom fighters

  •  Late Akula Venkata Subbaiah (Freedom Fighter - Tirupathi).
  •  Late kodi Ramamurthy Naidu (Freedom Fighter - Vizianagaram).
  •  Kanneganti Hanumanthu (Palanadu, Freedom Fighter Started the Palandu Rebellion against British General Rutherford)
  •  Kondra Pydithalli Naidu(Member of Famous Indian National Army founded by Netaji Subhash Chandra Bose,Fought with British in World War II)
  •  Polisetty Swamy Naidu (Freedom Fighter, Gudala, East Godavari District Board Member and organizer)
Go to Top

Politics:

 In Lok Sabha

Name

Segment

Party

  •  Annayyagari,sai Pratap

Rajampet

INC

  •  Badiga Ramakrishna

Machilipatnam

INC

  •  Botcha Jhansi Lakshmi

Bobbili

INC

  •  Chalapathirao Pappala

Anakapalli

TDP

  •  Raju Pallam Mangapati Mallipudi

Kakinada

INC

  •  Vallabbhaneni Balashowary

Tenali

INC


 In Rajya Sabha

Name

Segment

Party

  •  chennamsetty Ramchandraiah

 

TDP

  •  Dasari Narayana Rao

 

INC

  •  Kancherla Keshava Rao

 

INC

  •  V.Hanumantha Rao

 

INC

 

 

 

Go to Top

 In Assembly

Name

Segement

Party

  •  A S Manohar

Chittoor

TDP

  •  Alla Nani

Eluru

INC

  •  Aruna Padala

Gajapathinagaram

TDP

  •  Bajireddy Goverdhan

Banswada

INC

  •  Bandaru Satyananda Rao

E.Godavari.Dt

TDP

  •  Botcha Satyanarayana

Cheepurupalli

INC

  •  Buddha Prasad Mandali

Avanigadda

INC

  •  Buragadda Vedavyas

Malleswaram

INC

  •  Ch. Satyanarayana Murthy

Palacole

TDP

  •  D.Nagender

Asafnagar

TDP

  •  Dharmapuri Srinivasa Rao

Nizamabad

INC

  •  Dharmasri Karanam

G.Madugula

INC

  •  Eli Nani

Tadepalli Gudem

PRP

  •  Ganta Srinivasarao

Chodavaram

TDP

  •  Pulaparthy Ramanjaneyul

Bhimavaram

INC

  •  Jakkampudi Ramamohan Rao

Kadiam

INC

  •  K Mohan Rao

Patapatnam

TDP

  •  P. Narayana Swami Naidu

Bhogapuram

TDP

  •  Kanna Lakshmi Narayana

Peddakurapadu

INC

  •  Kimidi Kala Venkata Rao

Vunukuru

TDP

  •  Komoreddi Ramlu

Metpalli

JP

  •  Konda Surekha

Shyampet

INC

  •  Kothapalli Subbaraidu

Narasapur

TDP

  •  Kottu Satyanarayana

Tadepalligudem

INC

  •  M.Venkata Ramana

Tirupathi

INC

  •  P Dora Babu

Pithapuram

BJP

  •  Pagadaala Ramaiah

Giddalur

INC

  •  Palakondrayudu Sugavasi

Rayachoty

TDP

  •  Perni Venkata Ramaiah

Bandar

INC

  •  Ponnala Lakshmaiah

Jangaon

INC

  •  Routhu Suryaprakasa Rao

Rajahmundry

INC

  •  Sana Maruthi

Choppadandi

TDP

  •  Satish Paul Raj

Vemur

INC

  •  Seetharamu Karri

Bheemunipatnam

INC

  •  Subba Rao Varupula

Prathipadu

INC

  •  Thota Gopala Krishna

Peddapuram

INC

  •  Thota Narsimham

Jaggampeta

INC

  •  Udayabhanu Samineni

Jaggayyapet

INC

  •  Vanama Venkateswara Rao

Kothagudem

INC

  •  Vangaveeti Radha Krishnan

Vijayawada (East)

INC

  •  Vatti Vasant Kumar

Ungutur

INC

Go to Top

 Zamindars

  •  Anisetti Butchi Venkayya Dora
  •  Attili: Annem Family (West Godavari District)
  •  Bendamurlanka: Yalla Family (East Godavari Dist.)
  •  Bhimavaram: Gannabhatulla Family (WG Dist)
  •  Buttaigudem: Karatam Family (WG Dist; mentioned
    in Andhrula Sanghika Charitra)
  •  Chegondi Hari Rama Jogayya (Dhoddipatla, West Godavari)
  •  Dhangeru: Polisetty Family (EG Dist)
  •  Dharmavaram: Kanchumarthi Narasayya Naidu and
    Venkata Seetha Ram Chandra Rao
  •  Dharsiparru: Dulam Family (West Godavri Dist)
  •  Dontihundam: Tripurana Family (Srikakulam Dist)
  •  Kalyandurg: Butna family (Ananthapur Dist)
  •  Kamatalapalli: Allam Family (Veeravasaram Mandal, W.G.Dt)
    (About 1000 Acres)
  •  Kesireddy Family Vempadu, West Godavari
  •  Kathirisetti Venkata Narasayya Naidu - Kathirisetti Family (Srikakulam)
  •  Kurasala Nageswara Rao - KURASALA Family (West Godavari District)
  •  Late Palacholla Ramakotaiah (Ponnuru, Guntur District)
  •  Late Yalavarthi SitaRamaiah Naidu (Ponnuru, Guntur district)
  •  Mothey Family (East Godavari)
  •  Narsampet: Mehaboob Reddy (Warangal district)
  •  Narsapuram: Pappula Venkananna (w g dist)
  •  Nimmakala Family (East Godavri)
  •  Osuri Family (Narasapur, West Godavari)
  •  Palluri Family(Vijayanagaram Dist)
  •  Pantham Family (East Godavari)
  •  Papppula Venkatawara Rao-(Narsapuram -West Godavari Dist)
  •  Penugonda: Javvadi Family (WG Dist) - koyyetipadu, ogidi estatedhars
  •  Pitapuram Maharaja: Pasupuleti
  •  Porandla Laxmi Narayana Patel (Maddunuru,Karimnagar Dist,AP)
  •  Rau Sahib Errobrolu Sri Ramulu Naidu (Vijayawada)
  •  Sudhapalem: Sirangu Family (EG Dist)
  •  Sunku Ramayya (Ganapavaram, West Godavari)
  •  Tadepalligudem: Mendu Padmanabiah and Annapoornamma
  •  Thota Family
    (Thota Ramaswamy Bahadur, Late Dr. Thota Dhanapathy Rao Naidu Family).
  •  Ungarala Family
    (East Godavri, Late Dr. Ungarala Sita Ram Swamy Naidu of Kakinada)
  •  Vella: (Sri Vattikuti Family; EG Dist).
  •  Vuyyuru Samsthanam: Bommadevera Rajas
    (Spanned West Godavari and Krishna Dst Existed for 300 years)
  •  Yerra Suryam Zamindhar (Uppuluru, West Godavari)
Go to Top

 Judiciary

Name

Designation

  1.  Hon'ble Justice Ambati Lakshman Rao

Retd.Chief Justice of Andhra Pradesh and Uttar Pradesh High Courts

  1.  Hon'ble Justice Grandhi Bhavani Prasad

Judge, AP High Court

  1.  HON’BLE SRI JUSTICE IYYAPU PANDURANGA RAO

Judge of High Court of Andhra Pradesh

  1.  I Venkat Rao

Retd. Judge of A.P,High Court

  1.  Kadim Manikyala Rao

Senior Advocate,A.P High Court,Ex Standing Council of Endowments, Andhra Pradesh Government

  1.  Hon'ble Justice Mutha Gopala Krishna

Former Chief Justice AP High Court

  1.  Hon'ble Justice N Vidya Prasad

Principal Sessions Judge, Visakapatnam

  1.  Poluru Gangaiah Naidu

Senior Advocate,High Court & Supreme Court, Hyderabad

  1.  Hon'ble Justice Ponnuri DurgaPrasad

Sessions Judge,Nampally

  1.  P Shiv Shanker

Former Minister for Law and Company Affair, Government of India and Former Judge,AP High court

  1.  Hon'ble Justice Ramineni Ramanujam

Lokayukta of Andhra Pradesh and retired Jugde,A.P High Court

  1.  Hon'ble Justice S. Rajendra Babu

Former Chief Justice of India

  1.  Hon'ble Justice Thota Lakshmaiah Naidu

Former Justice

  1.  Hon'ble Justice Toom MeenaKumari

Judge, AP High Court

  1.  Hon'ble Justice Tamada Gopalakrishna

Judge, AP High Court

Go to Top

 Armed Forces & Service

  1.  Badiga Potha Raju (Retd DSP Hyderabad)
  1.  BhogiReddy Prithvi Narayana (DSP Narasa Rao Pet)
  1.  Brig. Mendu Aiyanna Naidu (Chennai)
  1.  Brig. Puppala Raj Kumar (Hyd)
  1.  Channamsetti Chakrapani (Rtd DSP Guntur)
  1.  G.P.Rao I.A.S (Retd Addl Sec Government of India
    and former Chairman, APERC)
  1.  Gandrothu Venkateswara Rao (DSP Special Branch)
  1.  Harshavardha Vanagala
    (Deputy Commissioner Commerical Taxes)
  1.  I. J. Naidu I.A.S (Former Chief Secretary, Andhra Pradesh)
  1.  K. Subba Rao I.F.S (Retd Principal chief
    Conservater & Famous writer)
  1.  K.S.N.Murthy IPS (Retd IGP, Coordination Go AP)
  1.  K.Satyanarayana Rao, I.P.S (Peda Babu) (DIG)
  1.  K.V.S.Murthy I.P.S (Additional Director General
    of Police, Chennai, TamilNadu
  1.  Kadim Narayan Kumar I.A.S Director, Ministry of
    Rural Development, Government of India.
  1.  Kadim Padmaja I.R.S (Indian Railways)
  1.  Kolla Sai (I.F.S, Bangalore)
  1.  M. Kamal Naidu, I.F.S (Shaurya Chakra)- Principal
    Chief Conservator Forests Chairman-Godavari
    Valley Development Authority (Retd)
  1.  M. V. Bhaskara Rao I.P.S (Former DGP, Andhra Pradesh)
  1.  P. V. Rajeshwar Rao I.R.S ,Chief Commissioner of Income Tax
  1.  H. Srinivasulu I.R.S ,Commissioner of Income Tax
  1.  P. V. Rao I.R.S ,Commissioner of Income Tax
  1.  Kameswari I.R.S ,Commissioner of Income Tax
  1.  Balakrishna I.R.S ,Joint Commisssioner of Income Tax
  1.  S. Srinivas I.R.S ,Deputy Commisssioner of Income Tax
  1.  P. Satya Prasanth I.R.S ,Deputy Commisssioner of Income Tax
  1.  M. V. Krishna Rao I.P.S (Vice Charman and
    Managing Director of APSRTC)
  1.  M.Gopala Krishna I.A.S
    (Retd. Special Cheif Secretary , Andhra Pradesh)
  1.  Motupalli Venkataratnam I.A.S
    (former Chairman Andhra Bank)
  1.  Murali IPS (SP, Vizag Rural)
  1.  Murali Krishna IPS (Jt. Director ACB,GoAP)
  1.  Nakka Balasubramanyam I.P.S (Ongole SP)
  1.  Namana Venkata Krishniah, Founding Chief
    Engineer, Nagarjuna Sagar dam project
  1.  Naresh Kumar IAS (Collector Hyderabad District)
  1.  Nookala Jayaram IFS
    (Chief principal Conservator of Forests AP)
  1.  P. V. Rangaiah Naidu I.P.S
    (Former DGP, Former Union minister)
  1.  P.Madan Mohan Rao IRTS (Indian Railways)
  1.  P.V.Rao IRS (Addl Comm.Admn. Incom Tax)
  1.  Padma Bhushan G.A.Narasimha Rao
    (United Nations Special Advisor for Water Resources,
    Chairman for Central Water Power Commission,
    Chief Engineer for   Nagarjuna Sagar Dam)
  1.  Pinisetty Satchidananda Murthy I.F.S
  1.  R. K. Ragala, I.P.S, D.G.P. (Rtd.)
  1.  R.M.Gonela IAS
  1.  Ragamsetty Janardhana
    ( OSD to the Chief Minister of Andhra Pradesh)
  1.  S.V. Prasad, I.A.S ( Ex Principal Secretary to
    Chandra Babu Naidu & Present Special Chief Secretary)
  1.  S.V. Ramana Murthy, I.P.S ( I.G.P Computers)
  1.  SriRamulu Naidu (D.S.P, Bobbili)
  1.  Cdr.Thota Venkateshwara Rao (Indian Navy ) ,Chennai
  1.  Dr.Thota Venkateswara Rao (Director of State Medical Services)
  1.  T.Vikram IPS (SP, Kerala)
  1.  Tavvala Subba Rao Naidu (Income Tax Commissioner)
  1.  Vice Admiral R. D. Katari (First Chief of Naval Staff from
    22 April 1958 - 4 June 1962)
  1.  Y.Srilakshmi IAS (Secy GoAP)
Go to Top

 Sports

  1.  Addagarla Parasayya Naidu (Known as 'Sixer Naidu'.
    Famous Cricketer & Coach ,
    Jt. Sectary VDCA/ACA)
  1.  Ambati Thirupathi Rayudu (Dynamic young cricketer)
  1.  Andhra Simha Bandaru Sreerama Satyanadha Rao Naidu (Boxing)
  1.  Badeti Tejaswini Naidu (Power lifter)
  1.  Bodda Prathyusha
    Nine-year-old chess prodigy from Mangavaram vishakapatnam
  1.  Badeti Venkatramaiah (Gen Secretary of South India
    Weight Lifting Association)
  1.  Bondada Satyanarayana (Ex. OLYMPIAN) Worked with the
    TATA group in Jamshedpur
  1.  Chaladi Ramesh Babu (Kadavakollu Ramesh Naidu -
    Kabaddi - National Kabaddi Player)
  1.  Cottari Kankayya Naidu (C. K. Naidu - Former
    Indian Cricket Captain)
  1.  D.Meher Baba (Andhra and Hyderabad Ranji Teams)
  1.  I. Ram Prasad- Atheltic sports
  1.  K Partha Sarathy (International Cricket Umpire)
  1.  K.Srinvasa Rao (Jr Asian Golden Medal in 4x400 mts Relly)
  1.  Kodi Ramamurthy Naidu (Greatest wrestler India has produced)
  1.  Kommireddy Family (Kommireddy Gopanna, Kommireddy
    Baskarrama Murthy Sr, Baskarram  Murthy Jr. ,
    Kommireddy Kamaraju-Andhra Ranji Team)
  1.  Kothapalli Seshu Babu (Former National Volleyball Player)
  1.  Padma Raju (Kabbadi player from Vizag, represented India)
  1.  Savaram Mastan Rao (Cricketer Businessman Guntur)
  1.  Saladi Sattiraju (Asst. director spots authority of india)
  1.  s.s.p. satyanarayanarao (Retired dy director in (/br>sports authority of india)
  1.  Vaddi Sudhakar(Badminton, National Player)
  1.  Vaddi Narsingh Rao (Director, Sports Authority of India)
  1.  Vanka Pratap(Hyderabad Ranji Player and Captain)
  1.  Y. Venu Gopal Rao (Cricketer)
Go to Top

 Intellectuals

  1.  Dr. A.V. Rama Rao (Former Director Indian Institute
    of Chemical Technology, received "Padmashree"
    from Government of India, Founder of Avra Laboratories)
  1.  Dr. Allam Appa Rao (Principal College of
    Engineering, Andhra University)
  1.  Dr. Anumakonda Jagadeesh ,scientist (Wind Energy)
  1.  Dr. Anisetti Satyanarayana Murty (Professor
    Andhra Pradesh Agricultural University)
  1.  Brahmarshi, Rao Bahaddur and Sir Raghupathi
    Venkata Rathnam Naidu (Great Educationist and Social Reformer)
  1.  Dr. CH. Umesh Chandra (Renowned Cardiologist)
  1.  Dr. Ganapathi Venkata Lakshmi Narasimha Rao
    Pulaparthi(Famous economist)
  1.  Dr. Gopalam Subramanyam (Former Registrar
    of Andhra University)
  1.  G. Sreerama Murthy (editor suryaa telugu daily
    ,formerly for Andhra Prabha and Andhra Patrika)
  1.  Dr. Gopalam Veera Hanumantha Rao
  1.  Professor I.Chalapathi Naidu (Surgeon and former
    principal of Guntur Medical College)
  1.  Dr.Kotikala Pudi Kanaka Prasada Rao - eminent sugar cane scientist
  1.  Dr. K.V. Naidu (Prominent CT surgeon and Former Director,
    SVIMS, Tirupati. Played an instrumental role in
    the success of the institute)
  1.  Dr. Sasiprabha (Former Director of Medical and Health Education;
    Superintendent of King George Hospital, Visakhapatnam)
  1.  Dr. Sekhar Tam Tam (Awarded Member of the British Empire
    2006 by Queen Elizabeth II for service as District Medical
    Officer in the British Caribbean island of Grenada)
  1.  Dr. Sunkara Balparmeshwar Rao (India's Top Neurosurgeon)
  1.  Dr. Sunkara Venkata Adinarayana (Renowned Orthopedician,
          Founder, Director General of Prema Hospital, Visakhapatnam)
  1.  Dr. Suresh K. Alahari (Professor of Biochemistry,
          at LSU Medical College, New Orleans, USA)
  1.  Dr. Thota Lakshmi Narasimha Rao, Opthlamologist, Former
    Superintendent of King  George Hospital, Visakhapatnam
  1.  Govinda Rajulu Naidu (First Vice Chancellor of SV University, Tirupati)
  1.  Kalala Ranganatham (Special Officer, Orissa Power Corporation.
          Former CMD-NPDCL,SPDCL, AP Power Corporation)
  1.  Kurma Venugopala Swami Naidu (Former Registrar of Andhra University)
  1.  M. Gopalkrishna I.A.S (Chairman APSFC, one of the
    foremost economists in India)
  1.  M.V. Rao (Former VC AP Agricultural University)
  1.  Manikonda Chalapathi Rao (Legendary Editor of
    National Herald for 30 years and a close friend of Jawaharlal Nehru)
  1.  Mendu Ram Mohan Rao (Dean, Indian School of Business, ISB)
  1.  Pentapati Pulla Rao (Famous economist)
  1.  Rao Bahadur Veenam Veranna (Engineer who helped Arthur Cotton in Dowleswaram
          dam construction)
  1.  Rokkam Radhakrishna (Former VC Andhra University)
  1.  Smt. Rohini Kamal Naidu (Internationally renowned
    classical Dancer, Educationist and Behavioral Specialist)
  1.  Venkatesh "Venky" Narayanamurti (Dean of Engineering and
    Applied Sciences,Harvard University)
Go to Top

 Entrepreneurs

  1.  Akula Siva Naidu (Integrated Chips Manufacturer, Hyderabad)
  1.  Akula Sri Ramulu (Chairman of ASR group of colleges &
    ASR Group of Industries)
  1.  Akula Vikram [Time Magazine's list of 100 most
    influential people 2006]
  1.  Badiga Ramakrishna (M.P & Industrialist Ramayya
    Group of Companies)
  1.  Bonam Kanakaih (Education institutions)
  1.  Chadalvada Krishnamurthi (Industrialist from Tirupathi, Ex MLA)
  1.  D.K. Adikesavulu Naidu (KBD Ltd. (Bangalore),
    Vani Sugars, etc.; Chittor MP)
  1.  Dr. D.N. Rao (Managing Partner, Shakthi group, Vijayawada)
  1.  Dr. P. Narayana (Founder and Chairman of Narayana Group of
    Educational Institutions)
  1.  Dr. Parvathareddi Anand (MD of Anand Enterprises and Anand
    Granite Exports Pvt. Ltd)
  1.  Dr. Sunkara Venkata Adinarayana ( Founder, Director General
    of Prema Hospital,Vizag)
  1.  Geddam Surya Chandra Rao (Rekha Corportion, Seven hill
    software companies)
  1.  Ghanta Srinivas Rao (Shipping Business,Visakhapatnam)
  1.  Gopalam Venkata Gurunatham ( MD, ESA Group of companies)
  1.  I.R. Sekhar Rao (MD, Vance and Health, Hyd)- Pharmaceuticals
  1.  K.V.S.Chalapathi Rao (Founder/CEO Tech4solutions-USA/India)
  1.  Kalavakolanu Thulasi (Lay Cloth Exporter, Narsapuram, WG Dist.)
  1.  Kilaru Venkata Rosiah (MD of Vijaya Krishna International and
    President of Mirch Association)
  1.  Krishna Bhogadi (Founder Chairman and Managing Director,
    Inforaise Technologies Pvt. LTD.)
  1.  Kumarayya (MD of Salivahana Constructions & Owner of Minerva
    Complex, Secunderabad)
  1.  L.V. Ramaiah (Yadalam and Company Founder)
  1.  Lakshmi Bhowmick (Chairperson, Swethambari Constructions, Hyderabad)
  1.  M.S. Ramiah (Bangalore based Industrialist,
    Educational/Medical Institutes)
  1.  N.Anand(NANDINI GROUP OF RESTAURANTS)
  1.  Nukala Ramakrishna (Fishing & Marine Exports)
  1.  Poluru Srikanth Naidu (Manufacturing & Barite Exports)
  1.  Ranganath Katari (Founder and CEO of Velosys Corporation
    - A Katari Group company, Honorary Chairman of
    Business Advisory Council for NRCC - National Republican
    Congressional Committee)
  1.  Rayala Apparao (Red Chillies Business and Cold Storages
    in Gudivada & Guntur)
  1.  Sakuntala Rangarajan (Industrialist & Veltech Group)
  1.  Sanakkayala Satyanarayana (Kranthi transport,Vijayawada)
  1.  Saradhi (Train Tyre Manufacturer, Nuziveedu, Krishna Dist.)
  1.  Swamy Karatam (MD, Wicube Solutions Pvt Ltd, London)
  1.  T.Styanandam (Konark Power Projects)
  1.  TC Ashok (Founder/CEO - Fortuna Technologies - USA/India)
  1.  Thadi Thata Rao (Liquor Manufacturing Company, Contractor,
    Amalapuram, EG Dist)
  1.  Thoram Trinadha Babu (Satya Group of Companies,
    Bhimavaram, WG Dist.)
  1.  Thota Satayanarayana (Jagdish Marines, Bhimavaram, WG Dist.)
  1.  Thota Subba Rayudu (Turbo Tyre Manufacturer, Hyderabad)
  1.  Tulasi Ranchnadra Prabhu (MD Tulasi Group of Companies)
  1.  Vajramsetti Chadrasekhar (MD of Vajaram Star Hotes and
    Vajram Constructions Banglore)
  1.  Vamsi Vikas Ganesula (Chairman & MD, Raghu Vamsi
    Machine Tools Ltd, Hyderabad)
  1.  Vanapalli Babu Rao (Kalyani Agro.T.P.Gudem,Power
    Projects in Andhra, Maharashtra)
  1.  Vanka Ravindranath (Indian Hair Industries, Tanuku, WG Dist.)
Go to Top

 IT/Corporate

  1.  Adapa Raja Suresh (MD, GE Capital India)
  1.  Allam Adiseshu Babu (MD - McCoy, Chennai)
  1.  B. Verabhadra Rao (former CEO Intergraph, India)
  1.  B.V. Naidu (Chairman, STPI)
  1.  Bhogadi Krishna (MD, Inforaise Technologies Ltd,HYD)
  1.  C.S. Rao (Former President and CEO Lucent, India)
  1.  Chinthagunta Kalyan Rao (MD,Concept Infotech Sol.,USA)
  1.  Dr.Venkata Ramana Rao CEO - RSI Health Care
    (for computer organizations)
  1.  G Sitaram (CTO 7Hills Business Solutions Limited, India and US)
  1.  Gandluru Umamaheswar (First American Corporation)
  1.  Hari Rangisetty (RadiTechLLC , USA)
  1.  K.V.S.Chalapathi Rao (former MD&CEO
    Goldstone Technologies Limited)
  1.  Kolla Srihari (Chairperson - Aruntech Solutions, HYD)
  1.  Naresh (Managing Director, Naresh Technologies)
  1.  Nirup Krishnamurthy Naidu (CTO, Northern Trust
    Corporation, Former CIO United Airlines)
  1.  Panchakarla Srinivas(CEO Pinnacle Business Application Solutions Pvt.Ltd., United Kingdom,Leicester/ India,Hyderabad)
  1.  Posina Ganesh (CEO Pronest Inc USA,NJ)
  1.  Pothula Ranga Ram (Executive Director EMC Corporation)
  1.  Prasad Bhogadi (Vice President, INFO RAISE, INDIA)
  1.  Prasad.V.lokam(CEO /President Miracle Software Systems Inc)
  1.  Raghu Mendu (Founder and CEO Metamor)
  1.  Ranganath Thota, former CEO Mobile2Win, China;
    Business Head Hindustan Times Group
  1.  Ravindranath Thota,Vice president, Standard Chartered Bank ,Dubai
  1.  Rokkam Kiran (First American Corporation)
  1.  S. Srinath Naidu (Dy CEO - Actia Siemens Asia
    Pacific Division, New Delhi)
  1.  Srini Kopollu (MD Microsoft India)
  1.  Srinivas Kishen (GM, Wipro Technologies)
  1.  Subbu Kota (CEO Boston Technology Group)
  1.  Sunkari Venkata Satya Ramdas, CIO , Ministry of
    Higher Education & Science Research, Abu Dhabi, UAE
  1.  Surya Panditi (Former CEO Avici Systems)
  1.  TC Ashok (Founder/CEO - Fortuna Technologies - USA/India)
  1.  Thota Suryanarayana (General Manager, SIRIS IMPEX
    pharmaceutical company, Vijayawada)
  1.  Vasu Kamireddi (Vice President, Volga Systems Services, San Jose, CA)
  1.  Yerramsetti Ramesh (MD,GSS Technologies,Hyd and USA)
Go to Top
Arts

 Poetry

  1.  Chekuru Siddha Kavi
  1.  Gudaru Venkatadasa Kavi
  1.  Konidena Nagaya Kavi
  1.  Manku Sri (Manku Sreenivas,Kopparru)
  1.  Matcha Venkataraya Kavi
  1.  Nanne Choda
  1.  Pagadala Narasimhulu Naidu
  1.  Raghunatha Naidu
  1.  Rani Ganga Devi
  1.  Rani Thirumalamba Devi
  1.  S V T Kumar - Tamilnadu (Pasupuleti)
  1.  Salem Pagadala Narasimhalu Nayadu Coimbatore
  1.  Samukham Venkatakrishnappa Naidu
  1.  Srikrishna Devarayulu(According to Thurston Vijaya Nagar,
    Madura and Thanjavur Kings were Balija Naidus)
  1.  Thapi Dharma Rao Naidu
  1.  Thumu Ramadasa Kavi
  1.  Thupakula Anantha Bhoopaludu
  1.  Tripurana Venkata Surya Prasada Rao Dora
  1.  Vemana(Vemana wrote in his poems that he belonged to Kapu caste)
  1.  Vijayaranga Chokkanatha Naidu
  1.  Yerra Venkata Swamy
Go to Top

 Classical Music

  1.  D. Anantha Venkata Swamy Naidu
  1.  D. Venkata Krishnaiah (Violinist)
  1.  Dr. D.Lakshmi (Artiste for national integration, special feature in Dooradarshan,
    and all India Radio)
  1.  Dwaram Bhavanarayana ("Sangeetha Kalaprapoorna", "Gandharva
    Vidyabhooshana" and renowned musicologist)
  1.  Dwaram Mangatayaru
  1.  Dwaram Venkata Swamy Naidu (Sangeetha Kalanidhi, Violin Virtuoso
     - Greatest Musicians A.P has Produced)
  1.  Pithapuram Nageswara Rao (Singer)
  1.  Vijayalakshmi Kanna Rao (Singer)
Go to Top

 Dance

  1.  Sobha Naidu (Famous Kuchipudi dancer)
  1.  Tanneru Lavanya Bhagya Sree (famous upcoming child dancer)
Go to Top

 Drama - Stage performance

  1.  Achanta Ventaka Rathnam Naidu
  1.  Bhagavathasekhara Chebrolu Balakrishna Dasu
  1.  Dudala Ranga Rao
  1.  DV Subba Rao (last name is Dubbu and he is very popular for his
    Sathya Harischandra play in Guntur/Prakasam districts)

 

Go to Top

 Novelists

  1.  Challa Subramanyam
  1.  Chandu Sombabu
  1.  Dasam Gopalakrishna
  1.  Mummidi  Devaraya
  1.  Mummidi Shyamala Rani
  1.  Pinisetty Sri Ramamurthy (Ravi Raja Pinisetty's father)
  1.  S V T Kumar - Tamilnadu (Pasupuleti) svtkumar@gmail.com
  1.  Yerramsetti Sai
Go to Top

Film Industry

 Producers

  1.  A. M. Rathnam (Alahari)
  1.  Adapa Satyanarayana (Tataji)
  1.  Addala Chanti
  1.  Adinarayana Rao (Anjali pictures)
  1.  Akula Sreeramulu
  1.  Allu Aravind
  1.  Arjun Daluvoy (Hollywood producer and Chairman
    Indo-American film association)
  1.  B. A. Subba Rao (Chenchulakshmi fame)
  1.  B. V. Ramanandam (Varudhini)
  1.  Badeti Satyanarayana
  1.  Badiga Subrahmanyam (Lakshmi Ganapathi films)
  1.  Chalam (Sambarala Rambabu)
  1.  Chegondi Hari Babu (Harirama Jogayya)
  1.  Dasari Narayana Rao - darsakaratna
  1.  Dundeswara Rao (Doondi)
  1.  Edida Nageshwar Rao (Most of Vishwanath's movies
    were produced by his Poornodaya Creations)
  1.  Edida Nageswara Rao (producer of Sankarabaranam)
  1.  Editor Mohan
  1.  Garikepati Raja Rao
  1.  Gavara Sarathi [produced Mr. Pellam and the telugu
    version of Chandramukhi]
  1.  Gummalla Ganesh (Executive Producer of Tagore)
  1.  Jaya krishna
  1.  K. Raghava (Tata Manavadu Producer)
  1.  Kaikala Nageswara Rao
  1.  K.Naga babu (anjali productions)
  1.  Kannamba and Nagabhooshanam (Rajarajeswari Films)
  1.  Karatam Krishnamurti
  1.  Karatam Rambabu [producer of Nandi award winning Devullu]
  1.  Kondeti Suresh
  1.  M. S. Gopinath
  1.  N. V. Prasad (ex.Vasantham producer)
  1.  Nachu Seshagiri Rao
  1.  Nagendra Babu
  1.  P. Pullaiah and Shantha Kumari (Padmasri pictures)
  1.  Pantham Chinna Rao
  1.  Pantham Nanaji [one of the producers of Sri Baktha Ramdas]
  1.  Polisetty Veera Venkata Satyanarayana (abbai)
    dhangeru - bhatti vikramaarka - 1960
  1.  Raghupathi Venkaiah Naidu (Father of Telugu Cinema, First Producer,
    Introducer of Movies to Srilanka and Burma,First builder of Movie
    theater in Chennai(Geity)and other theaters (Crown and Globe)
  1.  Rayala Radha Krishna (Producer of Bengali
    Hit films - Adharer Bon ,Nainer Alo ,Krodhi etc
    under banner B.R. Productions)
  1.  S.Bhavanarayana (Related to D.Yoganand)
  1.  S.V.S. RamaRao (Producer of Chinnamma katha Jaimini Productions)
  1.  Sana Yadi Reddy
  1.  Sekhar Kammula
  1.  Shanthakumari and Srihari
  1.  T. Trivikrama Rao (Vijaya Lakshmi Productions)
  1.  Thadi Thatha Rao
  1.  Thota Subba Rao
  1.  Vaddi Sreenivasulu
  1.  Vakada Appa Rao
  1.  Venkateswarlu
  1.  Vijaykanth (Also called "Captain".Producer
    ,actor,politician and President of South Indian
    Film Artistes Association)
Go to Top

 Actors

  1.  Achyut Kunapareddy
  1.  Akula Vijaya Vardhan
  1.  Allu Arjun
  1.  Anjali Devi
  1.  Arja Janardhana Rao
  1.  Bhanu Chandar
  1.  Bhusarapu Venkateswara Rao
  1.  Brahmaji
  1.  Ch.Krishna Murthi
  1.  Chalam (Sambarala Rambabu fame)
  1.  Chiranjeevi (Konidela Siva Sankara Vara Prasad,
    Padmabhusan,Supreme Hero, Megastar)
  1.  Dasari Arunkumar
  1.  Dasari Narayana Rao
  1.  Danush(Venkatesh Prabhu) Tamil Super Star
  1.  Devika
  1.  Edida Sreeram
  1.  G (Garikepati) Varalakshmi
  1.  Hari Varun
  1.  Hema Sundar (played as Chiru's father VET movie and
    he is an elder brother of Thota Tharani)
  1.  Kaikala Satyanarayana (Navarasa Nata Saarvabhowma)
  1.  Kamal Kama Raju ( actor in Godavri movie)
  1.  Kanaka (Daughter of Devika)
  1.  Kanakadurga
  1.  Kanakala Devadas
  1.  Kodi Ramakrishna
  1.   Konidela Siva Sankara Vara Prasad ( Chiranjeevi)
  1.   Konidela Pawan Kalyan
  1.   Konidela Ram Charan Teja
  1.  Lakshman Naidu (Pasupuleti)
  1.  M. R. Radha
  1.  M. S. Narayana (Comedian)
  1.  M.R.Vasu(Son of M.R.Radha,actor and producer of Tamil movies)
  1.  Nagarathna
  1.  Nagendra Babu (Actor/Producer)
  1.  Nissankararao Savithri (Mahanati Savithri)
  1.  P. Shantha Kumari
  1.  Padmasri Allu Rama Lingaiah (Legendary actor and comedian)
  1.  Pasupuleti Kannamba
  1.  Pawan Kalyan (Konidela Kalyan)
  1.  Pinisetty Sreerama Murthy
  1.  Pradeep Pinisetti
  1.  Prasanna Rani
  1.  Rajanala Kalliah
  1.  Rajanala Nageswara Rao
  1.  Rajasree (acted in lot of Janapada movies and
    she is the wife of Thota Panchajanya from
    Purushottama Patnam, Guntur dt)
  1.  Rajeev Kanakala
  1.  Ramakrishna
  1.  Ravi (Tamil and Telugu Actor, Editor Mohan's son)
  1.  Ravi Krishna (Son of producer A.M. Rathnam)
  1.  Ravikiran (Tamil and Kannada actor)
  1.  S. Varalakshmi
  1.  S.V.Ranga Rao Samarla Venkata Ranga Rao
    (Known as S.V.R) - Vishwa Nata Chakravarthi
  1.  S.V. Jagga Rao
  1.  Sandhya Rani
  1.  Sreenivas (son of Ramakrishna and Geethanjali)
  1.  Srihari (Raghumudri Sri Hari)
  1.  Suresh (S/o MS Gopinath, Producer)
  1.  Tara (famous Kannada actress)
  1.  Thoogudeepa Darshan
  1.  Thyaga Raju
  1.  Vikram (Son of M.S.Narayana)
Go to Top

 Directors

  1.  Adapala Poornachandra Rao(Poorna Adapala)
  1.  Addala Srikanth (Kotha Bangaru Lokam )Fame
  1.  B.A. Subba Rao
  1.  Beeram Mastan Rao
  1.  D. Yoganand
  1.  Dasari Narayana Rao
  1.  Dhavala Sathyam
  1.  Guna Sekhar
  1.  Jampana Chandrasekhara Rao (Krishnaleelalu fame)
  1.  K.Veera Shankar (Director Gudumba Shankar)
  1.  Kanakala Devadas
  1.  Kandula Vara Prasada Rao
  1.  Kasturi Raja(Tamil Director)
  1.  Kodi Ramkrishna
  1.  Kunapareddy Nandan Rao
  1.  Kummala Sekhar
  1.  M.S. Narayana
  1.  Manjula Naidu
  1.  Nagesh Kukunoor
  1.  Naidu Sisters
  1.  Nimmala Shankar
  1.  P. Pulliah
  1.  P.LakshmiNarayana
  1.  Pasupuleti Vamsi Krishna (Krishna Vamsi)
  1.  Pusala Radhakrishna
  1.  Raja (Editor Mohan's son)
  1.  Ravi Raja Pinisetty
  1.  sattaru praveen (L.B.W ) Fame
  1.  Selva raghavan(Tamil Director) 7G Brindhavan Colony
  1.  S. Bhavanarayana
  1.  S.V.S.RamaRao (Director-Chinnamma katha)
  1.  Savitri(Chinnari Papalu,Mathru Devatha etc)
  1.  Sekhar Kammula
  1.  Sukumar Bandreddy
  1.  Thapi Chanakya
  1.  V.V. Vinayak
  1.  Vannemreddy Raja (Kshemamga velli Labhamgarandi fame)
  1.  Veeru.K(Director of Aaro Pranam)
Go to Top

 Music Directors

  1.  Adinarayana Rao
  1.  Akula Appal Raj (A.A. Raj)
  1.  Devi Sri Prasad
  1.  Gandham Sagar
  1.  Jilla Chakri
  1.  Salur Koteshwar Rao (Koti)
  1.  Salur Rajeswara Rao
  1.  Kunche Raghu (Singer and anchor)
  1.  Master Venu
  1.  Ramana Gogula
  1.  Ramesh Naidu
  1.  Siva
Go to Top

 Writers

  1.  A. M. Rathnam
  1.  Akula Siva
  1.  Ananth Sriram (lyric writer)
  1.  Anisetti Subba Rao
  1.  Bollimuntha Sivarama Krishna
  1.  Chandu Sombabu
  1.  Chinni Krishna
  1.  Chittareddy Surya Kumari
  1.  Dasam Gopala krishna
  1.  Dasari Narayana Rao
  1.  Gandham Satyamurthi
  1.  Pinisetty Sreerama Murthy
  1.  Pusala
  1.  R. Sandhya Devi (surname is Rolla)
  1.  Sekhar Kammula
  1.  Thapi Dharma Rao Naidu
  1.  Vardhineedi Suresh Babu (Oka Oorilo)(Veeravasaram,West Godavari Dt.,)
  1.  Vijayalakshmi Seelamsetty
  1.  Yarramsetti Sai
Go to Top

 Technical Support

  1.  A.L. Krishna Prasad (Founder of South Indian Still Cameraman Association)
  1.  Addala Chanti (Art Director/Producer)
  1.  Bandi Gopala Rao (Editor)
  1.  Bandi Nayudu (Make up man)
  1.  Bandreddy Venkata Subba Rao (Dubbing Organizer and Dubbing artist)
  1.  C.Nageswara Rao (Cinematographer)
  1.  Chandra (Makeup man)
  1.  Chota K. Naidu (Kommareddi Naidu)(Cinematographer)
  1.  Gunda Murthy (Co-Director,Nee Navve Chaalu,Teepi Gurthu, Veeravasaram)
  1.  Kattula Dattu (Cameraman)
  1.  K.M.Marthand(Editor, nephew of director and producer B.A.Subba Rao)
  1.  Kodi Lakshman (Cameraman)
  1.  Marthand Venkatesh(Editor, son of K.M.Marthand)
  1.  Mohan (Editor)
  1.  Mohanji-Jaganji (Still Photographers)
  1.  Pinisetti Ram (Cinematographer)
  1.  Potha Raju (Makeup man)
  1.  S.V.S.RamaRao (Art Director-Sri Venkateswara Mahatyam )
  1.  Syam K. Naidu (Cameraman)
  1.  Thota Ramana (Cameraman)
  1.  Thota Tharini (Art Director)
  1.  Thota Venkateswara Rao (Art director)
  1.  V.S.R. Swamy (Cinematographer/Director)
Go to Top

 Educational Institutions

  1.  Akula Gopayya Engineering College, Tadepalligudem
  1.  Akula Sriramulu Engineering College, Tanuku, West Godavari.
  1.  Avanthi Degree College, Vishakapatnam
  1.  Avanthi Group of Engineering Colleges
    (Narispatnam, Gunthapallynam, Cherukupally)
  1.  Avanthi Institute of Pharmaceutical
    Sciences,Cherukupally, Vijayanagaram
  1.  Bonam Venkata Chalamaiah Engineering College,
    Odalarevu Amalapuram(via)East Godavari
  1.  Bonam VenkataChalamaiah Institute of Technology,
    Amalapuram, East Godavari.
  1.  Delhi Public School (Hyderabad, Secundrabad)
  1.  Dr. Allu Ramalingaiah Govt Homeopathic Medical
    College and Hospital, Rajahmundry, East Godavari.
  1.  Dr.Satheesh PaulRaju College Of Engineering,
    Bhadrachalam, Khammam District
  1.  Kakinada Institute of Engineering and Technology, Kakinada.
  1.  KGRL College, Bhimavaram
  1.  Loyola Institute of Tech & Management
    Dhulipalla (V),Guntur Nagarjuna University
  1.  Mavericks School Of Business, Kompally,Andhra Pradesh
  1.  Maddala Ramakrishna Polytechnic, Veeravasaram, West Godavari
  1.  MS Ramaiah Medical College, Bangalore
  1.  MS Ramayya Engineering College, Bangalore
  1.  Narayana Group of Educational Institutions, Nellore.
  1.  Nova Group of Colleges, Jangareddy Gudem, W.G
  1.  Rajiv Gandhi Institute of Management Studies , Kakinada
  1.  Rao & Naidu College of Engineering, Ongole
  1.  S. V. L. Polytechnic college, Machilipatnam
  1.  Saptha Giri College , Vijayawada.
  1.  Sreenivas Institute of Technology and Management
    Studies, Chittoor (SITAMS)
  1.  Sri Adarsha Junior College, Attili, West Godavari.
  1.  Sri Saradhi College of Engineering & Technology,
    Nuziveedu, Krishna Dist.
  1.  Sri Srinivasa Vidya Parishad group of Colleges, Vishakapatnam
    (Sri Sunkar Alwardas education society) [18]
  1.  St. Anns College of Engineering & Technology
    Vetapalem (M), Chirala , Prakasam
  1.  St. Theressa Institute of Engieering&
    Technology, Vijayanagaram
  1.  Sweekaar Special School and Rehabilitation Institute
    for handicapped children, Secunderabad.
  1.  Veltech Group Of Engineering Colleges, Chennai
  1.  Videhi Medical College, Banglore
  1.  Vydehi Institute of Medical Sciences, Bangalore.
  1.  Yerramilli Narayana Rao(Y.N College Narsapuram -
    100 Years Old College)
Go to Top
 
 
©2014 kapusangam.com